Daha önce LinkedIn’ de ileti olarak yayınladığım ve oldukça ilgi gören bu konuyu toparlayıp detaylandırmak istedim. İş başvurularınıza neden yanıt alamadığınızın sebepleri aşağıdaki maddelerin herhangi biri veya bir kaçı birden olabilir.

Mülakatlara çağırılmamanıza neler sebep olabilir?

 1. Cv’ niz genel olarak pozisyonun yanından bile geçmiyordur. Kendinize hiç uygun olmayan bir ilana başvurmuş olabilirsiniz.
 2. Beklenen deneyime sahip olmayabilirsiniz veya beklenenden fazlasına sahip olabilirsiniz.
 3. Pozisyonun bulunduğu lokasyona tam tersi istikamette oturuyor olabilirsiniz.
 4. Ön yazılarınızda taşınma engelinizin olmadığını belirttiğiniz halde cv’ nizde görünen şehirden farklı bir şehirde ki ilana başvurmuş olabilirsiniz.
 5. Askerliğiniz tecilli veya yakın tarihli tecillidir.
 6. Ücret beklentiniz az veya fazla gelmiş olabilir. Fazla gelmeyi anladık da bu az gelme de neyin nesi diyeceksiniz. Az geldiğinde ik/işveren yeteneklerinizin ve deneyimlerinizin gerçekçiliğinden/yeterliliğinden şüphe edebilir.
 7. İşe uygun olmanıza rağmen binlerce başvuru arasında kaynamış olabilirsiniz.
 8. Cv’ nizde istikrarsız bir izlenim olabilir. Sık is değiştirme vb.
 9. Şirket ilanı çıkmıştır ancak daha görüşmelere başlanmadan pozisyon iptal olmuştur. İlana para ödeyen şirket pozisyon tekrar açılır diye ilanı yayından kaldırmaz.
 10. Cv’ de kendinizi iyi ifade edememiş olabilirsiniz.
 11. Yeterli sayıda başvuru alınıp yeterli sayıda görüşme yapılmıştır. Pozisyonun kapanmasında son aşamaya gelinmiştir. Ancak ilan suresi bitene kadar ilan yayında kalır.
 12. CV’ niz oldukça iyi ise, bağlı olacağınız kişi tarafından rakip olarak görülmüş olabilirsiniz.
 13. Aslında böyle bir pozisyon/personel ihtiyacı yoktur. Reklam için ilan veriliyor olabilir. (Bu duruma her ne kadar katılmasam ve etik bulmasam da bu yola başvuran şirketler olduğu sıkça söylenmekte)
 14. Kurumsal/Büyük ölçekte firmalar da çalışmış iseniz ilanı veren firma, (küçük/orta ölçekli kurumsal olmayan şirketler) sizin kendi şirketine uyum sağlayamayacağınızı düşünerek sizi davet etmeyebilir.

Lütfen başvurularınızı yaparken bu ihtimalleri değerlendirin.

İlk kitabım Yarın Gel Başla size bu konuda detaylıca kılavuz olacaktır.

Sevgiler, saygılar…