Volkan Özefe – Bilirkişi mesleğini anlatıyor…

Mesleğin Tanımı

2015 yılından beri “Bankacılık İşlemleri” uzmanlık alanında Bilirkişi olarak İstanbul Bölge Mahkemelerinde görev almaktayım.

Bilirkişi Kimdir?

6754 sayılı Bilirkişilik kanunu bilirkişiyi; Çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya özel hukuk tüzel kişisi olarak tanımlamıştır.

Bir uyuşmazlığın dava yoluyla giderilmesi için kimi hallerde hakimin özel veya teknik bir bilgiye ihtiyacı olabilir. Hukuki konuların en yetkini olduğu kabul edilen hakimin, uyuşmazlığı giderebilmek için ihtiyaç duyduğu, hukuk dışındaki özel veya teknik bilgiyi ona sunan kişiye bilirkişi denir.

Nasıl Bilirkişi Olunur?

Bilirkişi olarak görev almak isteyen kişinin kural olarak bilirkişilik siciline kaydolması gerekir. Bilirkişilik siciline kayıt olmak için öncelikle Bilirkişilik Temel Eğitimi almak zorunlu hale gelmiştir. Bu eğitimi alan kişiler her yıl Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan başvuru ilanına Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin internet sitelerinden ulaşarak ilanda istenen gerekli belgelerle birlikte başvuru yapabilirler.

Bilirkişilik başvurusunda Neler İstenir ?

“Bilirkişilik Yönetmeliği” 03/08/2017 tarihli ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığınca her yıl Yönetmeliğin 41 inci maddesine göre belirlenecek tarihe bilirkişilik başvurularına ilişkin ilan yayınlanmaktadır. Bu ilanda başvuru şekli, başvuruların yapılacağı yerler, başvuru şartları ile başvuru süresi belirtilmektedir. Başvuruda istenen belgeler; (kaynak: https://bilirkisi.uyap.gov.tr)

Gerçek kişiler için;

  • Daire Başkanlığı tarafından daha fazla bir süre belirlenmemiş olmak kaydıyla, bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş (5) yıl fiilen çalıştığını gösterir belge.
  • Bilirkişilik temel eğitimini tamamladığına dair belge.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, yabancılar için pasaport veya yabancı kimlik numarası ve çalışma iznini gösteren belge.
  • Bölge kurulunun yetki çevresinde oturduğu ya da meslekî faaliyetini yürüttüğüne dair yazılı beyan.
  • Uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgelerin aslı veya onaylı sureti.
  • Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna kayıtlı olmak zorunda olanlar için, meslek kuruluşuna üye olduğuna dair son altı ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
  • Görev belgesi veya mesleki faaliyetten veya sanat icrasından geçici ya da sürekli olarak yasaklı olmadığına dair kayıtlı olduğu meslek kuruluşu veya çalıştığı kurumdan alacağı belge.
  • Banka hesap numarası.

Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Bilirkişilik hizmetlerine ilişkin temel ve alt uzmanlık alanlarını ile bu alanlarına göre bilirkişilerin sahip olması gereken nitelikler Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından belirlenerek ilan edilecektir.

 

2018 Yılında Bu İşi Yapmak İstiyorum Nasıl Başvurabilirim ?

2018 yılı için başvurular henüz başlamamış olup bu mesleği yapmak isteyenlerin; Bilirkişilik Temel Eğitimi alarak Daire Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru tarihinde istenen belgeleri hazırlayarak teslim etmesi ve süreci takip etmesi gerekmektedir.

Kariyer Basamakları

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de kariyer basamağı var tabi, bunu kurumsal yapılardaki gibi yetkili/yönetmen/müdür gibi unvanlarda anlamamalısınız.

Bu meslek bir zanaat gibidir yani bir ustanın zamanla iş yaptıkça kazandığı tecrübe ve deneyimlerindeki değişim ve gelişimlerde olduğu gibi Bilirkişilik mesleğinde de dosya aldıkça ve heyet olarak (yani Bankacı, Mali Müşavir ve Hukukçu bir araya gelerek heyet raporları hazırlıyoruz) dosya aldıkça hem iş tecrübeniz hem de deneyim olarak gelişiminizi artırıyorsunuz.

İşin en zor tarafı ilk başladığınız zamanlarda dosya almak, aldıktan sonra o dosyayı sizden istenilen şekilde hazırlayıp teslim etmektir.

Yazdığınız raporlar düzgün ve istenilen şekilde olursa beğenilir, alacağınız dosya sayısı artar, çalışmaya başladığınız mahkemelerin sayısı tecrübenize ve yazdığınız dosyaların raporların kalitesine göre artar.

Meslekte 1 Hafta Nasıl Geçer?

Bu meslekte her gün sabah kalkıp işe gitme sendromunuz olmadığını öncelikle belirtmek isterim.

Çalışma saatleriniz tamamen size bağlı, bazen akşam 20:00’ de başlayıp gece 02:00’ye kadar çalışmayı planlıyor bazı günlerde ise sabah başlayıp gece yarısına kadar işinizin başından kalkmayabiliyorsunuz.

Özel bir durum olmadıkça haftanın bir günü Adliyelere dosya teslim etmek ve teslim almak (ben Çarşamba günü giderim) için ziyaret yapmak dışında haftanın diğer günleri için çalışma planı tamamen sizin kontrolünüzdedir.

Bilirkişi Nasıl Görevlendirilir?

Bilirkişi, resen veya talep üzerine ilgili merci tarafından görevlendirilebilir. Görevlendirilecek bilirkişi bölge kurulu tarafından düzenlenen listelerden seçilir, işin mahiyetine göre gerekçesi açıkça gösterilmek kaydıyla birden fazla bilirkişi görevlendirilebilir.

Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişiye inceleme konusu ile ilgili belgelerin aslı veya onaylı bir sureti imza karşılığı teslim edilir, dosyayı teslim aldıktan sonra bilirkişinin dosyayı inceleyerek raporu hazırlayıp verilen süre içerisinde teslim etmesi gerekmektedir.

Mesleğin kolay/zor yönleri

Kolay yönleri;

Esnek çalışma saatleri, home office çalışma imkanı,

Zor yönleri;

Sürekli mevzuat takibi, dosyalara göre bazen banka şube ziyaretleri yapılması, heyet olarak yapılan rapor çalışmalarında rapor süresinin uzun olması, sürekli planlı adliye ziyaretlerinin olması.

Yıllık Kazanç ve Ek İmkânlar

Bilirkişilik mesleğinde yıllık kazanç tamamen sizin aldığınız dosya sayısına bağlıdır, ayda 1 dosya da, 30 dosyada görev alabilirsiniz.

Kazancınız alıp teslim ettiğiniz dosyaların ücretlerinin sizin hesabınıza gönderilmesi ile oluştuğu ve dosya ücretleri mahkemelere ve dosyanın içeriğine göre değiştiği için aylık geliriniz 200 TL’den başlayıp 10.000 TL’ nin oldukça üzerinde bir tutar da olabilir.

Hemen belirteyim, dosya alırken takdir edilen bilirkişi ücreti vardır. Bu ücret dosyayı raporunuzu hazırlayarak teslim ettiğinizde içerisinden gelir vergisi kesilerek size ödenir.

Volkan ÖZEFE’nin Kariyer Hikayesi

Bilirkişilik mesleğine; 2000 yılında Pamukbank ile başlayan ve 2015 yılında sona eren bankacılık mesleğinin sonrasında başladım.

Bankacılık iş hayatımda Çağrı Merkezi, Bireysel Pazarlama, Şube Coaching, Ödeme Sistemleri Ürün Yöneticisi ve Satış Yöneticisi olarak farklı bölüm iş kolunda çalışma şansı buldum. Banka iç eğitimcisi olarak personel eğitimlerinde ve yeni ürün geliştirme süreçlerinde aktif görevler aldım.

Bankalardaki çalışma sürecimde ürün geliştirme bölümleri ve pazarlama birimlerinde çalıştığım için günümüzde kullanılan bankacılık ürünlerinin tamamına yakınına ürün yönetimi ve satış tecrübesi ile farklı açılardan bakma şansı buldum, ürün kampanyalarında ve satış faaliyetlerinde bu tecrübelerimi kullandım. Çalıştığım bankanın şubelerine yaptığım ziyaretler ile Türkiye’nin birçok güzel şehrini ve o şehirlerde yaşayan müşteri profilini görme fırsatı yakaladım.

Bu tecrübelerimi fırsat buldukça gelecek nesillere aktarmaya, yeni iş fırsatlarını değerlendirmeye ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 

Uzman Tavsiyesi

Her ne sektörde ve de hangi konumda/unvanda olursanız olun;

Yaptığınız işe hiçbir zaman ben bu işi öğrendim, artık biliyorum gözü ile bakmayın. İşinizi severek yapın ve o işi yaparken size yapılan eleştirileri dikkate alıp rekabet yaptığınız kişi ve kurumları da mutlaka takip edin. Bu şekilde çalışırsanız hem yapılan işten keyif alır hem de en kaliteli işleri siz ortaya çıkarırsınız.

Unutmayın ki şirketler kalıcı, çalışanlar geçicidir, asla bulunduğunuz yerde kalıcı olduğunuz hissine kapılmayın, yaptığınız işte size rakip olacak insanlar yetiştirin, eğer bir takım üyesi iseniz ekibinizdeki arkadaşlarınızla fikirlerinizi paylaşın ki onlarla birlikte sizde gelişmeye devam edebilesiniz. İşyerinizde böyle bir ekiple çalışmıyorsanız kendinize sizi geliştirecek farklı iş ortamları arayın.  

Volkan ÖZEFE

Sorularınız için mail adresim: volkanozefe@gmail.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir