ODTÜ Verimlilik Topluluğu ile yaptığımız röportaj…

  • Sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 12 yıldır insan kaynakları alanında özellikle danışmanlık sektöründe kazandığım deneyimlerimi hem gönüllü projeler aracılığı ile hem de profesyonel olarak iş hayatına sunuyorum.

Şuan freelance olarak danışmanlık, eğitmenlik, iş arama ve mülakat koçluğu yapmaktayım. Aynı zamanda kurumların insan kaynakları departmanlarının yapılanma projelerine destek veriyorum.

Uzman olduğum konular ile ilgili kişisel blogum ‘’www.ikcafe.net’’ de makaleler yazıyorum. Sosyal medyada (LinkedIn ve İnstagram) takipçilerim için özellikle iş arama süreçleri ile ilgili paylaşımlar yapıyor ve canlı yayınlar ile deneyimlerimi aktarıyorum.

Sosyal sorumluluk projesi olarak gönüllülük esasına göre ‘’iş arayan kişilerin cv’ lerini inceleyerek geri bildirim verme’’ üzerine tasarlanmış ‘’Gönüllü CV Danışmanlığı’’ projesinin fikir ve ekip liderliğini yürütüyorum.

www.ikgenc.com’ un Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiş bulunmaktayım.

Ayrıca yakın zamanda başlattığım ‘’ Kariyerine Yön Verenler Kulübü’’ isimli gönüllü projenin liderliğini yapmaktayım. Proje kapsamında farklı birçok meslekten yeni mezun arkadaşlar ile proje grupları oluşturup iş hayatında az da olsa gerçek deneyimler kazanmaları için onlara destek olmaktayım.

Oldukça yoğun bir tempo içinde özellikle gönüllü projelere zaman ayırarak yeni mezunlara mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyorum.

–        Bu sektörde ve/veya departmanda çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sahip olduğunuz hangi özellikler bu seçimde etkili oldu?

İnsan kaynakları alanında çalışmam aslında çok tesadüfi oldu. Bir eğitim/danışmanlık şirketinde asistan olarak işe başladım ve orada insan kaynaklarını sevdim. Kişilik özelliklerime çok uygun bir alan olduğunu fark ettim. Analiz yeteneğim, iletişim gücüm, problem çözme becerim, sabrım vb. birçok özelliğimi kullanarak başarılı olabileceğim bir iş olduğuna inandım. Yöneticilerim ne kadar istekli ve azimli olduğumu gördükçe bana destek oldular. Ben sorumluluk almak istedim onlar da bana imkân sundular. Yöneticilerim açısından oldukça şanslıydım diyebilirim. Hem kendi alanımda hem de farklı birçok konuda eğitimlere katıldım. Başardıkça motive oldum ve kendime bir yol çizdim. İnsan kaynaklarının tüm alanlarında deneyim kazanabileceğim fırsatlar yarattım kendime ve hiçbir zaman ‘’ben oldum’’ demedim. Bu süreç boyunca ‘’bu iş benim işim değil’’ deyip sorumluluk almaktan kaçmadım. Alanımın dışında olsa bile ilgimi çeken, her projenin içinde yer aldım. On iki yıllık iş hayatımın yedi yılı danışmanlık sektöründe geçti. Bu süre içinde birbirinden çok farklı ölçekte ve faaliyette birçok şirketin dinamiklerini görme şansım oldu. Tabi bu da insana çok farklı bir deneyim kazandırıyor. Ayrıca koçluk eğitimi almam benim için hayatımda bir dönüm noktası oldu. Kendi koçluğumu yaptım, şuan istediğim noktadayım ve işimi çok seviyorum.

–        Sizce çalışılan alanın kendinize uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bunu anlayabilmek için önce kendi kişisel özelliklerinizi iyi bilmeniz ve ilgi alanlarınızı tespit etmeniz gerekiyor. Daha sonra çalışmak istediğiniz alanda başarılı bir çalışanın hangi kişisel özelliklere ve yetkinliklere sahip olması gerektiğini analiz edip, sizin özellikleriniz ile örtüşen yönlerini ortaya çıkarmanız önemli.

Yani kişisel farkındalığınız + yapacağınız işin gereklilikleri = işe uygunluğunuz

–        Sahip olduğunuz kariyerde bu aşamaya gelmek için neler yaptınız?

Hiç durmadan okudum, araştırdım ve sürekli gelişime odaklandım diyebilirim. Cesur oldum ve hata yapmaktan korkmadan sorumluluk aldım. En önemli etken sorumluluk almaya istekli ve gelişime açık olmamdı.

–        Çalıştığınız alanda kariyer sahibi olmak isteyenlere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Gerçekten bu alanda çalışmak istediğine emin olmalılar. İnsan kaynakları çok keyifli ama bir o kadarda zor bir meslek. İşin içinde çokça problem çözmeniz gerekiyor. İşveren ve çalışan arasında kaldığınız durumlar gerçek anlamda ciddi bir stres yaratıyor. Kişisel özelliklerinin bu işe gerçekten uygun olduğuna emin olmalılar. Öncelikle insana saygı prensibini benimsemeliler. İşin teknik yanı her zaman öğrenilir. Önemli olan etik açıdan hem çalıştıkları kurumu hem de çalışanları koruyacak dengeyi sağlayabilmeyi öğrenebilmektir.

İnsan kaynaklarının oldukça fazla alanı var(İşe alım, performans, bordro vb.) Mümkün olduğu kadar tüm fonksiyonları deneyimlemeye çalışmalarını öneriyorum. Danışmanlık sektöründe bir süre mutlaka çalışmalılar. Çünkü farklı birçok şirketin süreçlerini deneyimlemek insana gerçek anlamda vizyonlarını değiştirecek bir deneyim kazanmalarını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir