NEDEN İŞ BULAMIYORUM? SORUN BENDE Mİ?

Bu soruyu belki defalarca sordun kendine. Hala işsizsen tahmin ediyorum ki verdiğin yanıtlar seni tatmin etmedi. Piyasanın şartlarına, ekonominin gidişatına ve ülkenin işsizlik sorununa bağladın iş bulamıyor olmanı. Hatta torpilim yok ki nasıl iş bulayım! diye çevrene yakındın. Sağa sola, eşe dosta haber saldın, milyon tane başvuru yaptın yok yok yok!

Belki de tam sana göre bir iş, şuan onu bulmanı bekliyor. Kapıyı her zamanki gibi değil de belki farklı bir şekilde çalmalısın! Görüşmelerinin neden olumsuz olduğunun farkına varmaya çalışmalısın. Belki fark etmeden bir yerlerde hata yapıyor olabilirsin! Oku, araştır, farkına var ve düzelt. Kendini tanı, başvurduğun işin gerektirdiklerine hâkim ol. Kendini iyi ifade etmesini bil. Umutsuzluğa kapılma… Enerjini yüksek tut. Ve lütfen aşağıdaki soruların cevabını bul. Bulamaz ve düzeltemezsen işsizlik süren uzadıkça iş bulman ne yazık ki daha da zor olacak…

İşte seni neden aylardır iş bulamadığın konusunda aydınlatacak sorular:

 1. Doğru bir özgeçmiş/ön yazı hazırladım mı?
 2.  Başvurduğum ilanlar gerçekten bana uygun ilanlar mı? Yoksa önüme gelen her ilana başvuru yapıyor muyum?
 3. İlanlara başvurup beklemekten başka alternatif yollar deniyor muyum?
 4. Kişisel beklentilerimi çok mu yüksek tutuyorum? İş beğenmemezlik yapıyor muyum?
 5. Mülakatlara iyi hazırlanıyor muyum? Mülakatta kendimi iyi ifade edebiliyor muyum?
 6. Kişisel özelliklerim olumlu/gelişime açık yönlerim neler? Bunların farkında mıyım?
 7. Başarılarım neler? Örneklendirerek anlatabiliyor muyum?
 8. Bu işin sevdiğim/sevmediğim yanları ne?
 9. Başvurduğum pozisyonun neler gerektirdiğinin farkında mıyım? Farkındaysam kendi özelliklerim ile pozisyonun gerektirdiklerini örtüştürüp karşı tarafı bu işe uygun olduğuma ikna edebiliyor muyum?
 10. Görüştüğüm şirketin sorduğu sorulardan neler beklediğini anlayıp doğru yanıtlar verebiliyor muyum?
 11. Şirketin mülakata davet için aradığı andan itibaren süreci doğru yürütebiliyor muyum? (tavır, ses tonu, mülakata giderken kendine gösterdiğin özen, mülakat sonrası arayıp süreç hakkında bilgi istemen vb.)
 12. Ücret beklentim piyasa koşularının altında mı üstünde mi? Her ikisi de olmamalı ortalama bir beklenti belirlemelisin.
 13. Özgeçmişimde, deneyimlerimde, referanslarımda iş bulmam için bir engel var mı? Varsa nasıl düzeltebilirim veya sorun olmaması için neler yapabilirim?

 

Lütfen şimdi derin bir nefes al ve sakinleş. Eline bir kalem kağıt al ve bu soruların cevabını yaz. Bu sorulara verdiğin yanıtlar seni tatmin ettiği halde iş bulamıyorsan, sorun ülkenin işsizlik probleminde, piyasa koşullarında, torpilin olmamasında veya senin şanssızlığındadır. Ama sen elinden geleni yapmışsındır…

Bol şanslar… İyi fırsatlar ve iyi insanlar ile karşılaşman dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir