Muhammet Şahin-Uluslararası Ticaret Uzmanlığı

Mesleğimizin tanımı;

Uluslararası Ticaret Uzmanlığı Mesleği, uluslararası ticaretin, ulusal ve uluslararası temelde ele alınıp sektörel , bölgesel ve yerel düzeyde nasıl yapılacağı, piyasa analizleri, hedef pazar seçimi, fiyatlaması, operasyonu, sigortası, gümrük işlemleri, finansmanı, müşteri, tedarikçi bulma ve dış ticaret yönetimi, elektronik çözümleri, nakliyesi, paketlemesi, depolanması gibi  aşamalarını yöneten bir uzmanlık alanıdır.

Görev yapılacak alanlar;

– Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Merkez Bankası ve Eximbank

– İşletmelerin uluslararası pazarlama ve ticaret departmanlarında,

– Uluslararası taşımacılık ve lojistik hizmetleri sunan işletmelerde,

– Uluslararası fuar ve sergi organizatörü işletmelerde,

– Ticaretin finansmanı alanında finansal kurumlarda,

– Müşavirlikler ve danışmanlık şirketleri

– Kendi işiniz 🙂

Görev yapılacak sektör;

  • Özel Sektör (Uluslararası iş yapan ya da uluslararası iş yapmak isteyen tüm sektörler)
  • Kamu Sektörü

Kariyer basamakları;

Uluslararası Ticaretin ithalat, ihracat, gümrük, lojistik, finans gibi birçok aşaması olması nedeniyle geniş bir ağa ve ayrı ayrı uzmanlık gerektirecek bir yapıya sahiptir.

Özel sektör olarak küresel pazarda söz sahibi olan ya da olmak isteyen tüm işletmelerin uzman eleman ihtiyacı her zaman vardır. Bu nedenle en az bir iyi derecede yabancı dil bilen üniversite dönemlerinde staj yapmış ve kendini geliştirici faaliyetlerde bulunmuş mezunlar kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Kamu sektörü, ataması az olması ve edinilecek yetkinliklerin özel sektöre daha yatkın olması nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Bu alandan mezun olmuş akademisyen sayısı her yıl açılan uluslararası ticaret bölümlerine yeterli gelmemekte uzman öğretim elemanı ihtiyacı nedeniyle akademisyen olmak isteyenler için avantajlı bir bölümdür.

Mesleğin kolay ve zor yönleri;

Mesleğin zorluk ve ya kolaylık seviyesi kişinin kendi özellikleri ile ilgili bir durumdur. Araştırmayı, kriz yönetimini, sorumluluk almayı sevmeyen birisi için bu meslek zordur. Bunun dışında gelişime ve araştırmaya meraklı operasyon yönetmeyi seven kişiler için zevkli olabilmektedir.

Öncelikle kendi kişisel özelliklerinizi doğru olarak tespit etmeniz gerekiyor. Örneğin insanlara karşı sabırsız olan, yönetimi sevmeyen, gelişime açık olmayan ve tanımadığı insanlarla iş yapmaktan hoşlanmayan birisi bu mesleği yapmamalıdır.

Bu alanda dikkatli olmak ve gözden bir şey kaçırılmaması gerekir. Fırsatları yakalamak için doğru düşünüp hızlı karar vermek. Rekabet gücü için günceli daima takip etmek gerekmektedir.

Bu ve benzer alanlarda yeni mezunlar için iş olanakları tecrübe olmaması nedeni ile sektöre girmek zordur. Bu nedenle öğrencilik yıllarında sürekli olarak günceli takip etmek, gelişime açık olmak ve staj yapmak gerekmektedir.

Meslekte uzman olacak kişide olması gereken kişisel özellikler ve deneyimler;

– Sorumluluk sahibi

– Yönetim kabiliyeti

– Araştırma meraklısı

– Dikkatli

– Yenilik ve gelişime açık

– Girişimci yapıya sahip

– Dünyayı gezme hayali

– Yabancı dil bilgisi,

olan herkes bu alanda uzman olabilir. Bu gibi alanlarda diplomanın sadece eğitim seviyesini göstermesi nedeniyle kişinin kendi gelişimine daha çok özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle yabancı dil konusunda İngilizce yanında çalışmak istediği ülkenin de dilini farklılık açısında öğrenebilir.

Aylık  kazanç ve ek imkanlar;

Üniversite tercihi yapanların genelde merak ettikleri en temel sorulardan birisi ‘ne kadar kazanırız?’ Uluslararası Ticaret Bölümünden yeni mezun olmuş birisi için ne kadar kazanacağından daha çok dikkat etmesi gereken konu ‘çalışacağım iş bana ne kazandıracak’ olmalıdır. Maaştan daha önemli tutmanız gereken öncelikle tecrübedir. Bu aşamaya kadar olan süreçte maaş aralığı 1500 – 3000 TL arası değişmektedir. Tecrübeli bir mezun için maaş aralığı 2500 TL ve üstü olarak yapılan işe ve pozisyona bağlı olarak değiştir.

Bunun yanında firmalara dışarıdan danışmanlık imkânı sağlayarak ek gelir elde edilebilmektedir.

Eğer kendi işinizi yapıyorsanız ya da sektörde tecrübeliyseniz paraya para demeyeceğinizden emin olabilirsiniz…

Kariyer hikayem;

2012 yılında Gebze Endüstri Meslek Lisesinden mezun oldum. 2013 yılında Balıkesir Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünü kazandım. Birinci sınıfı orada okuyarak 2014 2015 döneminde dönem sonu ortalamam ile Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümüne yatay geçiş yaptım.

Sakarya Üniversitesinde Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencileri olarak kurucusu olduğumuz 21 Gün 37 Derece İş Topluluğu aracılığıyla kendimi alanımda geliştirme, sektör uzmanları ile tanışma eğitim alma ve dinleme fırsatı buldum. Bununla beraber birçok firmaya teknik geziler, sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal faaliyetler gerçekleştirdik.

Bkz.  http://www.utic.sakarya.edu.tr/http://www.21gun37derece.com/

Üniversitemin sağladığı 7+1 Sistemi ile 8. Dönemimde tam zamanlı dört aylık stajımı;

(Ocak 2017 – Mayıs 2017), SBS Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Dış Ticaret Departmanında yaptım.

4 Temmuz 2017 tarihinde mezuniyet törenimin gerçekleştiği gün diplomamı aldım ve bu sene ilk mezunlarını veren Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünden mezun oldum.

3 Temmuz 2017 tarihinden beri Akzo Nobel Server Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘de Dış Ticaret Operasyon Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

Gerçekten alanında duayen hocalardan eğitim alarak bu alanda uzmanlaşmak ve dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmek istiyorsanız. Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünü tavsiye ederim.

Meslek ile ilgili merak ettiğiniz sorularınızı keyif ile cevaplandıracağımdan şüpheniz olmasın. 🙂

 

Muhammet ŞAHİN

Uluslararası Ticaret Uzmanı

muhammettsahin@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir