Kariyerine Yön Verenler Kulübü Nasıl bir Oluşum?

Kariyerine Yön Verenler Kulübü Nasıl bir Oluşum?

Şirketlerin deneyimli personel tercih etme konusundaki ısrarını hepimiz biliyoruz. Personel yetiştirmek emek, sabır, beceri ve zaman isteyen bir şey. Çoğu şirket maalesef bu konuda çok istekli değil. Ne yazık ki üniversiteden mezun olduğumuzda teknik ve teorik donanımın yanında, iş hayatında gerekli olan pratiği kazanma şansımız olmuyor. Stajlar, gönüllü çalışmalar vb çalışmaları yapabilenler kısmen şanslı, o da süreci etkin bir şekilde değerlendirebildiler ise tabi…

Peki ya diğerleri… Onlar çok daha umutsuz hissediyor kendilerini…

Deneyimsiz oldukları için iş arama sürecinde zorlanan, aylarca iş arayıp bulamayarak bunalıma giren, bir şeyler öğrenebilmek için can atan arkadaşlarımız için neler yapabilirim diye düşünürken ürettiğim bir proje ‘’Kariyerine Yön Verenler Kulübü’’

Kendi kendime az da olsa deneyim kazanmaları, iş arama sürecinde moral bulmaları ve kendilerini geliştirmeleri için ne yapabilirim diye düşünürken ortaya çıktı aslında.

Tamamen online bir ortamda aynı meslek gruplarının toplandığı ve proje gruplarına ayrıldığı bir çalışma. Alanında deneyimli mentorlerin yönlendirmesi ile yeni mezun arkadaşlarımızın proje üretmesi ve hayata geçirmesi üzerine kurulmuş bir simülasyon ortamı da diyebiliriz. Yani küçük çapta bir tecrübe okulu gibi aslında.

Şuan projede toplamda 250 genç arkadaşımız var. 21 tane de proje grubumuz.

Proje grupları neler yapıyor biraz bahsetmek istiyorum.

Örneğin; insan kaynakları alanında 6 tane proje grubumuz var. Bu gruplardan 3 tanesi temsili bir şirket kurarak, bu şirketin tüm insan kaynakları süreçlerini oluşturuyorlar. Şirketin logosundan sloganına kadar kendilerinin oluşturduğu temsili bir şirketin; organizasyon şeması, iş tanımları, performans yönetimi gibi tüm faaliyetlerini grup çalışması şeklinde gerçekleştiriyorlar. Diğer 3 grubumuz ise personel ihtiyacı olan şirketlere; iş ilanının oluşturulması, telefon mülakatlarının yapılması, aday bulma ve referans kontrollerinin yapılması süreçlerinde gönüllü olarak destek oluyor. Bende onlara proje planlarını oluşturma, faaliyet adımlarını belirleme, destek verecek şirket bulma gibi konularda destek sağlıyor yani mentorlük yapıyorum.

Mesela satış pazarlama proje grubumuz bize destek veren iki firmanın, tüm satış ve pazarlama faaliyetleri ile ilgili bir çalışma yapıyor. Pazar araştırması, kurumsal kimlik çalışmaları, potansiyel müşteri listesi oluşturma gibi çalışmaları gerçekleştirerek deneyim kazanıyorlar.

Mühendislik gruplarımız aynı şekilde mentörlerinin desteği ile alanları ile ilgili projeler tasarlayıp online ortamda çalışma gerçekleştiriyorlar.

Diğer proje gruplarımız ise aşağıdaki şekilde.

  • Mali işler Proje Grupları
  • İnşaat Müh/Mimar Proje Grubu
  • Otomotiv Tasarım Proje Grubu
  • ÜrGe Prosesleme Proje Grubu
  • İnsansız Hava Aracı Proje Grubu
  • Enerji Proje Grubu
  • Satış-Pazarlama Proje Grubu
  • Sağlık Meslek Proje Grubu
  • Eğitmenler Proje Grubu

 

Yeni mezun arkadaşlarımızın hepsi iş hayatına girmek, bir şeyler öğrenmek ve üretmek için çok istekli. Kısmen de olsa onlara bu ortamı sağlayarak destek olabilmek benim için büyük bir mutluluk. Proje kapsamında birçok mentor ve şirketten büyük ilgi ve destek gören projeye katkısı olan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Daha önce defalarca yaptığım gibi yeni mezun arkadaşlarımıza daha fazla fırsat verilmesi gerektiğini dile getirmek istiyorum.

Onlar bizim geleceğimiz… Geleceğimize sahip çıkalım…

Umarım her biri hayal ettiği işi severek yapar ve yıllar sonra gülümseyerek beni hatırlar…

Her birine kariyer hayatlarında başarılar diliyorum…

Sevgiler…

Sinem Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir