İşe Alım Sürecinin İşveren Markası ve Kurum İmajına Etkisi

Sakarya Üniversitesi İşletme Yükseklisans bitirme projem ile ilgili özet bilgiyi aşağıda okuyabilir ve linkten proje dosyasını pdf formatında indirebilirsiniz.

Bu çalışmanın konusu; İşe alım sürecinin işveren markası ve kurum imajına etkileridir. İşveren markası ve işe alım süreci kavramları incelenecek, bu süreçte işverenlerin işe alım sürecinde yürüttüğü uygulamaların iş arayan aday tarafına özellikle olumsuz yansıyan uygulamaları değerlendirilecektir. İşe alım sürecinin her bir aşamasında yapılan işveren hataları ayrı ayrı değerlendirilecek, adaylar yani dolayısı ile potansiyel müşteriler üzerinde nasıl olumsuz etkiler bıraktığı ve bu durumun uzun vadede kurum imajına verdiği zararlar açıklanacaktır.

İş arayan adayların açık pozisyonlar için mülakata davet edilmesinden başlayan ve iş teklifine kadar giden, insan kaynakları çalışanlarının ve işverenlerin bu süreçte göstermiş olduğu yaklaşımların adayların işi kabul etmeye razı olması veya iş teklifi edilmese dahi kişilerde bıraktığı etki üzerinde araştırma yapılacaktır. İş görenlerin işveren markası kavramını nasıl değerlendirdiği ve işveren tercihinde ne gibi noktaları değerlendirmede göz önünde bulundurduğu incelenecektir. Amaç; işverenlerin bu süreci çok daha ciddiye alarak titizlikle yürütmesi gerektiğinin altını çizmek ve süreci iyileştirmelerinin kurum imajı ve işveren markasına olumlu etkilerini vurgulamaktır. İşveren markası uygulamalarının yetkin personeli işletmeye çekme ve bu sebeple rekabet avantajı yaratma konusunda ne derece önemli olduğunu irdelemektir. İşletmelerin işe alım sürecini profesyonel bir şekilde yönetmemelerinin sonuçları incelenecek, ayrıca insan kaynaklarının toplumsal sorumluluk açısından da rolü değerlendirilecektir. İşe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken etik unsurlara da vurgu yapılacak ve etik dışı uygulamaların işveren markasına zararları incelenecektir. Hem işveren hem de iş arayan kişilere sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili de öneriler sunulacaktır.

İşe Alım Sürecinin Kurum İmajı ve İşveren Markasına Etkisi Proje Dosyası