İşe alım sürecinde İŞVEREN/İK Çalışanlarının ön yargıları

 

Ön yargılar… Ne yazık ki sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Bu ön yargıların bazılarını eminim biliyorsunuz hatta birebir yaşıyorsunuz. Farkında olmadıklarınız var ise farkında olmanızı sağlamak için bende paylaşmak istiyorum.  İşverenler de bu görüşlere sahip olurken bir takım deneyimler neticesinde bu kararlara varıyorlar. Yani zaman zaman haklı çıktıkları da oluyor 🙂

Bu ön yargıları nasıl kırabiliriz diye soracaksınız tabi… En önemli nokta aşağıdaki konularda böyle bir ön yargıya sahip olabileceklerini bilmek(farkında olmak), cv hazırlarken veya mülakatlarda sorulan sorulara verdiğimiz cevapları buna göre ayarlamak ve karşı tarafı ikna edecek kararlı emin bir duruş sergilemek.

 • Bekar ve kadın çalışanların evlenme olasılığı – evlendiğinizde 1 yıl içerisinde kıdem tazminatınızı alıp ayrılabiliyorsunuz bildiğiniz üzere. İşte bu ihtimal işverenler tarafından olumsuz değerlendirilebiliyor. Başka bir açıdan bakarsak yeni evli kişilerin borçları olacağından tam tersi bu profilde ki adayları tercih eden şirketlerde var. Ya da kişi yeni evlenecekse evlilik hazırlıkları süresinde çok fazla izin alacağı ve bu sebep ile işi aksatacağını düşünenler olabiliyor.
 • Yeni evli ve çocuğu olmayan kadınların çocuk yapıp işten ayrılacağı düşüncesi – evet bu ihtimal işverenleri korkutuyor. Tam işe adapte olmuşken en verimli döneminizde bebek sebebi ile ben ayrılıyorum diyecek olma ihtimaliniz işverenlerin sizin hakkınızda olumsuz karar vermesini sağlayabiliyor.
 • Evli veya bekar olmanız – evli iseniz işe daha çok ihtiyacınız olduğu ve daha uzun soluklu çalışacağınız, bekarsanız tuzunuz kuru olduğu için en ufak bir zorlukta kolay pes edeceğiniz düşünülebiliyor…
 • Yaş konusu – yaşınız 35’in üzerindeyse çok maaş isteyeceğiniz veya pozisyonun yöneticisi sizden daha genç ise onun altında çalışmakta zorlanacağınız düşünülebilir… 35’ e gelmeden yönetici olamadıysanız neden böyle fırsat yaratamadığınız konusu sizin bilgi ve becerilerinizin yeterliliği hakkında şüpheye düşmelerine sebep olabilir…. Sanki herkes yönetici olmak zorunda değil mi? 🙂
 • Dış görünüşünüz – çok kilolu veya çok zayıf, fazla şık ( pahalı bir giyim zevki) veya çok paspal bir görüntünüz var ise yine ön yargılar ile karşılaşabilirsiniz. Dövmelerinizin olması, saç renginiz veya marjinal görüntünüz tercih edilmeme sebebi olabilir.
 • Cinsiyetiniz – pozisyonun iş tanımı veya çalışma ortamı düşünülerek; Bu pozisyonda kadın çalışan başarılı olamaz (daha sık rastlanan bir durum), veya tam tersi erkek çalışan bu işte yapamaz diye düşünebilirler…
 • Yabancı uyruklu olmanız – işverene; çalışma izni almak onu takip etmek vs çok zor gelebilir. Prosedürü bilmediği için çok meşakkatli bir süreç olarak düşünebilir ve bu sebeple yabancı uyruklu çalışanları mülakata dahi davet etmeyebilir.
 • Mezun olduğunuz okul/bölüm – bazı kurumlar Türkiye’ nin ‘’malum’’ en iyi üniversitelerinden çalışan istihdamı etme konusunda oldukça ısrarcı… Mezun olduğunuz bölüm farklı iş aradığınız alan farklı ise yine aynı ön yargı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Açık öğretim mezunu iseniz teknik bilgi ve deneyiminize bakmaksızın elenebilirsiniz. Okul döneminiz çok uzadıysa yeterince azimli veya hedef odaklı olmadığınız düşünülebilir…
 • Kariyerinizde değişiklik isteğiniz – daha önce uzun yıllar belli bir alanda deneyim kazanmışsanız farklı bir alana geçmek istediğinizde bu isteğiniz olumlu karşılanmayabilir…
 • Askerlik tecili- askerliğiniz tecilli olduğu için işe alınmanız durumunda her an karar değiştirip askere gitmek isteyeceğiniz ve olmadık zamanda işi bırakabileceğiniz düşünebilir.
 • Sık iş değiştirme- sizden kaynaklanmasa dahi kısa süreli işleriniz istikrarsız, uyumsuz ve başarısız bir kişi olduğunuz kanısında varmalarını sağlayabilir.
 • Aynı şirkette çok uzun süre çalışma – Şimdi diyeceksiniz ki bunun neresi kötü 🙂 Kötü değil tabi uzun yıllar aynı şirkette çalışmış olmanız aidiyet duygunuzun ne kadar yüksek olduğunu ve başka birçok olumlu özelliğinizi gösterebilir. Ancaaak uzun süre aynı şirkette çalışmış olmanız işverenler tarafından o şirketin kültürüne ve iş yapış şekline çok alışkın olduğunuz için kendi şirketlerine uyum sağlayamayacağınızı düşünebilirler. Ayrıca iş başvurusu yaparken hala o şirkette(uzun süre çalıştığınız şirket) çalışıyorsanız ihbar sürenizin çok uzun olacağını düşünerek bu süreyi beklemek istemeyebilir ve başka adaylara yönelebilirler.
 • Dini görüşünüz – mülakatlarda direk sorulmasa da dolaylı yoldan anlamaya çalışan ve kendi görüşlerine uygun olmayan çalışanları tercih etmek istememe gibi eğilimleri olan şirketler var.
 • Siyasi görüşünüz – aynı durum siyasi görüşünüz içinde geçerli…
 • Borç durumunuz – bu konuyu iki farklı şekilde değerlendiriyor şirketler. Bir kısmı borçlarınızın olmasını avantaj görüyor. Borçlarınız sebebi ile işe çok ihtiyacınız olduğunu ve kolay kolay ayrılmayacağınızı düşünebiliyorlar. Bazı şirketlerde maaşınıza haciz gelme süreci ile uğraşma düşüncesi veya paraya çok ihtiyacınız olduğu için illegal yollar ile zimmetinize para geçirme ihtimalinizi düşünerek sizi tercih etmeyebiliyor… Bazı işverenler sizin çok borcu olması sebebi ile kendi bütçesini yönetmeyen, başarısız veya sorumsuz biri olduğunuzu düşünebiliyor.
 • Rakip görme – özellikle bölüm yöneticileri kendi koltuğu tehlikeye girmesin diye çok başarılı çalışanları işe almak istemeyebiliyor. Başarılı olmakta başa bela yani 🙂
 • Nereli olduğunuz –Türk insanı sever bilirsiniz hem şehri muhabbetini 🙂 Özellikle kendi memleketlisini işe almaya daha hevesli veya bazı etnik bölgelere karşı ön yargıları olan şirketler var…
 • Çalıştığınız firmalar – çalıştığınız firma çok büyük ve kurumsal bir firma ise, biz patron firmasıyız bu aday bizim şirkette yapamaz veya tam tersi bu aday kurumsal kültürden gelmiyor hep patron şirketlerinde çalışmış gibi bir ön yargı ile de karşılaşmanız mümkün.
 • Engelli çalışan olmak – asıl engel onların akıllarında! Ama ne yazık ki bir sağlık sorununuzun olması yapacağınız işte başarı olamayacağınızı veya psikolojik sorunlarınızın olabileceği ön yargısını oluşturabiliyor.
 • Daha önce çalıştığınız şirkete dava açmış olmanız – davanız da ne kadar haklı olsanız da, iş hukukunun daha çok çalışandan yana olduğu düşüncesi ile herhangi bir olumsuz durumda kendilerine de dava açacağınızı düşünebilirler ve bu sebeple sizi tercih etmek istemeyebilirler.
 • Mobbing’ e uğramış olmanız – daha önce mobbing’ e uğradığınızı belirtmeniz sizin duygusal, ilişkilerinizi yönetemeyen veya çok kırılgan bir yapınız olduğu sonucuna varmalarını sağlayabilir.
 • Kendi işinizi kurmuş olmanız – Kendi işinizi kurmuş olmanız tekrar başka birinin emri altında çalışmakta zorlanacağınızı düşündürebilir. Aynı zamanda kendi işinizde kazandığınız paranın onların vereceği maaşın altında olacağını ve bu durumun sizin hoşunuza gitmeyeceğini(mutsuz bir çalışan olacağınızı) düşünebilirler.
 • KPSS Hazırlığı – Kpss sınavına girmiş olmanız memur zihniyetinde bir kişi olduğunuzu ve rahat/ garanti bir işte çalışmayı istediğinizi düşündürebilir.
 • Uzun süredir çalışmıyor olmanız – Uzun süredir iş arıyorsanız iş beğenmediğiniz, o süre zarfında belki başka bir işe girip çıktığınız ama cv’ nizde belirtmediğiniz, çalışmayı çok da sevmediğiniz veya tercih edilmeyen başarısız biri olduğunuzu düşündürebilir.
 • Bebek veya başka bir sebep ile iş hayatına arar vermiş olmanız – Teknik bilgilerinizin köreldiğini ve işe adapte olma konusunda zorluk yaşayacağınızı düşünebilirler.

 

Tüm bu ön yargıların yok olması ve herkesin sadece potansiyeline ve becerilerine göre değerlendirildiği bir ortama kavuşmamız dileğiyle… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir