İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ünal Örs mesleği ile ilgili bilgilerini paylaştı

Mesleğimizin tanımı;

İnşaat mühendisliği çeşitli malzemeleri, belirli tekniklerle ekonomik ve mimari gibi kriterleri dikkate alarak bir araya getirip insanların ihtiyaçlarını giderebilecek yapılar oluşturmaya yönelik bir meslektir.

Görev yapılacak sektör;

  • İnşaat sektörü (yapı,kanalizasyon,baraj,köprü,yol,tünel,demiryolları,çelik yapılar, havalimanı, liman, endüstri projeleri)
  • Kamu (imar ve yapı kontrol biriminde proje inceleme, evrak takibi ve onay işlemleri)
  • Akademisyenlik

Kariyer basamakları;

İnşaat mühendisliği genel itibari ile şantiye ve ofis olmak üzere iki farklı departman olarak ele alınabilir. Şantiyeci olmak isterseniz, saha mühendisi olarak 2-5 yıl çalışıp daha sonra şantiye şefi ve proje müdürlüğüne ulaşabilirsiniz.

Ofiste pozisyonlarında ise yapıların kesit analizleri, montaj planlarının oluşturulması, maliyet hesaplanması metraj ve teklif hazırlama gibi işler yapılır. Ofiste çalışmaya devam ederseniz ileride kendinize bir ofis açıp, gelen projelerin danışmanlığını, çizimlerini ve evrak takiplerini yapabilirsiniz. Ayrıca kentsel dönüşüm alanında da hizmet verebilirsiniz.

Akademisyenlikte; araştırma görevlisi olarak mesleğe başlayıp mühendislik özelliğinizi koruyarak iyi bir çalışma ile profesörlüğe kadar çıkabilirsiniz.

Meslekte bir iş günü nasıl geçer, kolay ve zor yönleri;

Eğer bir şantiyeciyseniz gün içerisinde çok koşturup, çok fazla kişi ile iletişim halinde olacaksınız. Ekip çalışmasına ayak uydurma ve ekipleri yönetme kabiliyetine sahip olmanız gerek. Gün içerisinde şantiyeye gelmesi gereken malzemelerin siparişini ve geldiğinde de sayım işlerini takip etmeniz gerek. Yani şantiyedeki tüm girdi ve çıktılar sizden sorulur. Şantiyede olası kazaları ve hataları öngörerek bu riskleri en aza indirgemek için, tüm önlemlerin alındığından emin olmanız ve şantiyedeki her hareketi takip etmeniz gerekiyor. Zihinsel yorgunluğun yanında bedenen de çok yorulacaksınız. Mesleğin ofis tarafı bu işlerden biraz daha rahat olmakla beraber hareketli bir yapınız var ise size sıkıcı gelebilir. Bir koltukta saatlerce oturmak zorunda kalabilirsiniz. Çok farklı alanda çok farklı işleri takip edip aklınızda tutmanız gerektiği için zihniniz çok yorulur. Ayrıca yaptığınız her iş dikkat gerektirir. Belediyelerde çalıştığınız takdirde çok rahat bir iş ortamınız olabilir, ama bilgi ve birikim olarak geride kalabilirsiniz.

Meslekte uzman olacak kişide olması gereken kişisel özellikler ve deneyimler;

Öngörü, sabır, analitik düşünebilme, insan ilişkileri çok iyi, takım çalışmasına yatkın bir kişi olmalısınız. Bilgisayar destekli çizim ve maliyet hesaplama programlarını bilmelisiniz. (Autocad,sap2000,tekla,sta4CAD,excel ve primavera gibi)

İngilizce dili yanında ikinci dil olarak tercihen arapça, rusça veya Fransızca bilmek özellikle yurt dışı projelerinde çalışmak istiyorsanız avantaj olacaktır.

Askerliğinizi tamamlamış olmanız iş arayış sürecinde size fayda sağlayacaktır.

Aylık  kazanç ve ek imkanlar;

Her şirketin ücret politikası değişmek ile birlikte şantiyeciler başlangıçta ortalama 2500 TL Net ücret ile başlar, şantiye şefleri 5000 TL ve Proje Müdürleri 7500 TL gibi rakamlara çıkabilir.

Ofiste çalışanlar sahip olduğu donanıma göre ortalama 2500 TL Net ücret ile başlar ve deneyim kazandıkça yükselir. Bunların yanında ek gelir olarak küçük şantiyelere şantiye şefi olarak imza atıp, bu şekilde 5 şantiye yönetebilirsiniz. Projenin süresine bağlı olarak en az 2000 TL olmak üzere imza atılabilirsiniz ancak risk gerektiren bir ek gelirdirJ

Araştırma görevlisi olarak başladığınız taktirde ortalama 3000-3500 TL Net maaş alabilirsiniz.

Kendi inşaat firmanızı kurup, bir miktar sermaye ile kendi projelerinizi çizip ve inşasını da elinizdeki sermaye ile bitirip satarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bunu günümüzde yapan sayısız manav, öğretmen ve diğer alakasız kimseler varken inşaat mühendisleri neden yapmasın 🙂 Hem böylelikle yapılarımız daha güvenli olmuş olur.

Belediyelerde yeni başlayanlar için, 657 sayılı kanuna tabi ise maaşı 3000 – 3400 TL net ücret arasında değişmektedir. 399 sayılı kanuna göre çalışan memur ise 3300 – 3700 TL net arasında değişen bir maaşa sahiptir. Sahada çalışan kamu personeli 500-1200 aralığında biraz daha fazla ücretler alabilir.

Kariyer hikayem;

Alpaslan Anadolu öğretmen lisesinden 2011 yılında mezun oldum ve Manisa Celal Bayar Üniversitesinde inşaat mühendisliği son sınıftayım. İngilizce hazırlık okudum. Yaz tatilleri boyunca Kipaş (formen) , As çimento (formen ve ekip organizasyonu), Onat alçı(formen), Vesa mühendislik (proje çizim ve boyutlandırma), Esta Bitaş iş ortaklığı(saha mühendisliği) ve Rijit mühendislikte(yapı analizleri ,detaylandırılması ve metraj) staj yaptım. Ayrıca Sipil Group Çelik departmanın da (imalat, montaj, maliyet hesaplama ve teklif) stajıma devam ediyorum. Stajlarımı ve tezlerimi genel olarak çelik yapıların analizi ve boyutlandırılması üzerine yapıyorum. Gelecekte çelik yapıların önem kazanacağını düşünüyorum.

İnşaat mühendisliğinde hayal edip tasarladığın, hesabını ve projesini çizdiğin yapının, yükselişini ve bitişini izlemek kadar mükemmel bir şey olamaz.

Ünal Örs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir