Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Tuğba Kılıç mesleğinin ayrıntılarını anlatıyor…

Mesleğimizin tanımı;

Bilgisayar Mühendisliği; algoritmik yeteneklerin, yazılım ve donanım kullanılarak insanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirildiği bir meslektir.

Görev yapılacak alanlar;

-Yazılım (C, C++, C#, Java, Python, Javascript, PHP, HTML,CSS, Ruby, Kotlin, Android, İOS..)

-Network  and Security (Ağ Programlama ve Güvenliği)

-Donanım

-Cyber Security (Siber Güvenlik)

Görev yapılacak sektör;

-Bilişim Sektörü

-Telekomünasyon

-Savunma Sanayi

-Siber Güvenlik

-Kamu

-Akademisyenlik

 

Kariyer basamakları;

Bilgisayar Mühendisliği yazılım ve donanım olmak üzere iki bölümden oluşur. Günümüzde yazılımla daha çok ilgilenilmektedir.

Yazılım hemen hemen hayatımızdaki her akıllı yapıda bulunmaktadır. Buzdolabından çamaşır makinasına, klimadan telefona yani aklımıza gelebilecek her akıllı ürün yazılım ile bu şeklini almıştır.

Bilgisayar mühendisleri sürekli araştırma ile kodlama yaparak bu süreçte ilerler. Otomasyon sistemleri, gömülü sistemler, görüntü işleme, telekomünikasyon, ağ, güvenlik gibi bir çok alanda çalışabilirler. İlk başlarda Junior ve iyi bir birikime sahip olduktan sonra Senior diye adlandırılırsınız.

Özel sektörde fazlasıyla iş imkanı vardır. Fakat bu alanda ingilizce olmazsa olmazdır. İngilizce, algoritma ve kodlama bilginiz var ise kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Kamuda iş imkanı azdır. Sınavlardan yüksek puanlar alıp bir de atanmayı beklemek gerek. Fakat bazen güvenlikle ilgili tecrübeli birçok mühendis alınabiliyor.

Akademisyen olabilmek çok zor değil bu alanda. Önemli olan ALES ve YDS den iyi notlar alıp bir de okul puanınızı yüksek tutmak yeterli olacaktır.

 

Mesleğin kolay ve zor yönleri;

Yazılım sektörü çok geniş bir alan olduğu için kısaca bilgilendireceğim sizleri. Bir bilgisayar mühendisi her zaman kendini geliştirmek ve değişen teknolojiye ayak uydurmak zorundadır. Bu yüzden genel itibariyle hep bir araştırma içerisindedirler. Nerdeyse tüm günleri bilgisayar başında araştırma yaparak, kod yazarak vs. geçer.

Bu yüzden bu mesleği seçmek istiyorsanız; kesinlikle araştırmaktan bıkmayan, kod yazmayı seven, teknolojiyi takip edip zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren biri olmalısınız. Zannedildiği gibi masa başında oturup rahatça çalışan kişiler değildir Bilgisayar Mühendisleri. Şöyle düşünebilirsiniz; bu kadar akıllı ürünleri geliştirenler sizce nasıl rahat ve boş olabilirler.

Her meslekte olduğu gibi bu alanında zorlukları kolaylıkları vardır.

 

Meslekte uzman olacak kişide olması gereken kişisel özellikler ve deneyimler;

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu işin gerektirdiklerini yapan biriyseniz,

-Hızlı düşünüp çabuk üreten

-Algoritma yeteneğine sahip

-Kodlama yeteneğine sahip

-Sürekli araştırma yapan

-Teknolojiye ayak uyduran biriyseniz bu meslek tam size göre.

Deneyimli veya deneyimsiz de olsanız bu koşulları sağlıyorsanız kendinize iş bulabilirsiniz. Bu kadar geniş bir sektörde herhangi bir alan seçerek onunla ilgilenebilirsiniz. Örneğin, Web Developer olmak isteyip PHP, HTML, CSS, Javascript gibi dillerde kendinizi olabildiğince geliştirerek projeler yapabilir ve kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda Freelancer olarak proje yaparak para kazanabilirsiniz. Ve tekrar belirteyim İngilizce şart arkadaşlar.

 

 

Aylık  kazanç ve ek imkanlar;

Geldik en merak edilen konuya. Yeni mezun arkadaşlar 2000-2800 TL arası iş başı yapabiliyorlar. Eğer deneyimliyse bu maaş aralığı 4000-15000 hatta daha fazla da olabiliyor. Tabi yüksek rakamları almak için alanda çok iyi olmak gerekir.

Zamanla Genel Müdür, CEO olabilir ve şirketlere danışmanlıklar yapabilirsiniz.

Akademisyenliğe 3000 TL maaş ile başlayabilirsiniz. Çok geniş çalışma alanı vardır. Freelancer olarak 150TL den başlayan projeler yapabilirsiniz.

Kariyer hikayem;

2012 yılında Halil Akkanat Çok Programlı Anadolu Lisesinden mezun oldum.2013-2014 yılında Karadeniz Teknik Üniveristesi (KTÜ)  Bilgisayar Mühendisliğini kazandım.

Eğitim hayatım boyunca algoritma ve dijital tasarım yeteneğimi geliştirerek görüntü işlemeye merak saldım. Bu konuda araştırmalar yapıyorum.

Stajlarımı; KTÜ(web programlama),   Makel A.Ş’de (otomasyon)  yaparak bu yaz Kodluyoruz Akademinin Android Bootcamp-III / KWORKS eğitimine devam ediyorum. Şuan android programlama konusunda kendimi geliştirerek iş hayatına sağlam adımlar atmayı hedefliyorum.

Emek veren herkesin emeğinin karşılığını alması ve hedeflerine ulaşması dileğiyle..

 

Tuğba Kılıç

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir