Bayram ALKAYA – Uçak Bakım Teknisyenliği

 

Mesleğimizin Tanımı;

Uçak Bakım mühendisleri, Şefleri ve kıdemli personel gözetimi ve denetimi altında uçak ve hava araçlarının elektrik-elektronik tüm sistemleri ile gövde ve motorlarının her türlü montajı bakım ve onarımında, görev alan kişilerdir.

Görev Yapılacak Alanlar;

 

  • Özel Hava Yollarında,
  • Hava Limanlarında,
  • Uçak Fabrikalarında,
  • Uçak Bakım-Onarım Atölyelerinde,
  • Türk Hava Yolları’nda,
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde,
  • Uçak ve hava araçlarının üretim, montaj, bakım ve onarımının yapıldığı fabrikalarda,
  • Sivil ve askeri amaçlı hava taşımacılığı sektörlerinde.

Yukarıdaki görev alanlarının tamamına, yabancı dil hakimiyetine bağlı olarak yurtdışı yolu da her zaman açıktır.

 

Görev Yapılacak Sektör;

– Özel Sektör (Uluslararası / Yurtiçi)

– Kamu Sektörü

Kariyer Basamakları;

Uçak bakımı alanında mezun olan öğrenciler, Türkiye’de tescil edilmiş sivil uçaklarla, Türk hava sahası içinde bulunan ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi diğer bir devlete ait olan sivil uçak, helikopter ve planörler üzerinde müstakil olarak periyodik bakım, küçük tamir, revizyon ve uçuşa elverişlilik kontrolü yapabilmek için uçak bakım merkezlerinde iki yıl uygulamalı eğitimden sonra 21 yaşını dolduran meslek elemanı sertifika sınavına girmeye hak kazanır.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi “Uçak Bakım Teknisyeni Lisans Talimatı”na göre; A Kategori Uçak Bakım Teknisyeni lisansları Ulaştırma Bakanlığı’nca, belgeler ise Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkili kıldığı müesseselerce verilir.

Uçak Bakım alanında meslek eğitimini tamamlayarak Uçak Bakımı sektöründe çalışanların kariyerinde yükselmek ve gelişen teknolojiyi takip edebilmek için Avrupa Sivil Havacılık Otoritesine (Joint Aviation Authorities-JAA) göre iki yılda bir güncelleme eğitimleri zorunludur. Meslekte yükselmek kariyer basamaklarına adım adım ulaşabilmek için sürekli kendini geliştirmeK ve de özveri ile çalışmak esastır.

 

Mesleğin Zor Ve Kolay Yönleri;

Bu mesleğin zorluk yada kolaylığı personelin kişiliğiyle direkt bağlantılıdır. İşini ne kadar sevdiği kendini ne ölçüde geliştirdiği ve çalışmayı sevip sevmediğiyle doğrudan ilgilidir.

Uçak Bakım Teknisyenleri uçak fabrikalarında, uçak bakım ve onarım ünitelerinde,uçuş hatlarında çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle kirli (yağ ve yakıt), kokulu ve gürültülüdür. Mühendis, Şef ve teknikerin denetiminde görevlerini yaparlar. İşini yürütürken birinci derecede kullandıkları materyaller alet ve makinelerle ilgilidir. Kişi kendisini mesleğiyle ilgili her alanda geliştirerek işine profesyonelce yaklaşırsa hiç bir zorluğu olmadığını ve de yaptığı işin güzelliğini çok kısa bir zaman içerisinde kavrayacaktır.

Bu meslekte başarı asla karşılıksız kalmaz kariyer basamakları hızla tırmanılır ve yurt içi/yurt dışı görevlerle kişi maddi-manevi onure edilir.

 

Aylık Kazanç Ve İmkanlar;

Burada şunu hemen belirteyim ki sivil kaynaktan Uçak Bakım Teknisyeni olmaya hak kazanmış kişilerle Askeri ortamda yine bu işi yapan bireylerin durumları ve de imkanları farklılık göstermektedir.

 

Sivil sektörde ister kamu isterse özel olsun ortalama maaş 1000 $ civarında olup, sektörün özelliğine göre 3 ayda bir maaş tutarında ikramiye ile kişiler desteklenir artı mesai durumlarına göre saatlik ekstra ücretleri ayrıca ödenir.

Silahlı Kuvvetlerde durum tamamen farklıdır. Personel Askeri İç Hizmet Kanunlarına tabidir, gerektiğinde 24 saat mesaiden ayrılamaz, fazla çalışmak maaşında her hangi bir artışa neden olmaz, sadece rütbesinin gerektirdiği maaşı alır. Bu olumsuz durumların yanında Uçak Bakım branşında görev yapan personel askeri kargo uçaklarından ücretsiz olarak faydalanır. Ayrıca yurt dışı imkanları da yabancı dile olan hakimiyet ile orantılı olarak çok daha fazladır. Özellikle maddi anlamda muazzam bir kazanç sağlar.

 

Kariyer Hikayem;

1990 yılında Van Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümünden mezun olduktan sonra Gaziantep Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bölümünü kazanarak 1992 yılında mezun oldum.

1993 yılında Türk Hava Kuvvetlerine bağlı İzmir/Gaziemir de kurulu olan Hava Teknik Okullar Komutanlığı sınavlarını kazanarak hem askeri hem mesleki yoğun bir eğitim sonrasında 1994 yılında Hava Uçak Bakım Astsubay olarak mezun oldum.

1994 Eylül itibarıyla yine İzmir/Güzelyalı da kurulu bulunan Türkiyenin en iyi lisan eğitimi veren kuruluşlarından biri olan Hava Lisan Okul Komutanlığında 1 yıl süreyle İngilizce eğitimi alarak başarıyla 1995 Ağustos ayında mezun oldum.

1995 Eylül ayında Konya 3 üncü Ana Jet Üs Komutanlığında Uçak Bakım Astsubay olarak F-4 Fantom uçaklarında görev yapmak üzere görevlendirildim. 2001 yılı Ağustos ayına kadar bana verilen Uçak Bakımcı sıfatıyla her türlü görevi başarıyla icra ettim.

2001 Ağustos ayında Malatya 7 nci Ana Jet Üs Komutanlığına F-4 Fantom uçaklarında görev yapmak üzere tayin edildim. Kıdem, rütbe, yetenek ve tecrübem gereği bana verilen her türlü gürevi ( Dok Şefliği, Teknik Kontrolörlük, Kalite Güvence Uzmanlığı, Atelye Şefliği) aynı şekilde başarıyla eda ettim.

2006 Şubat ayında Ankara/Etimesgut 11 inci Hava Ulaştıma Ana Üs Komutanlığına Komuta Kontrol Uçaklarında (G550,G-IV, CITATION II,CITATION VII) görev yapmak üzere tayin edildim ve burada Teknik Öğretmenlik, Atelye Komutanlığı, Uzman Öğretici Personel, Teknik Uçuş danışmanı olarak yıllarca görev yaparak 2017 Nisan ayında emekli oldum.

Türk Hava Kuvvetlerinde Muvazzaf olarak çalışmam esnasında Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Hırvatistan, Azerbaycan gibi yurtdışı görevlerinde uzun yada kısa süreli olarak bulundum.

 

Mesleğimle ilgili kafanıza takılan her türlü sorunuzu 7/24 severek cevaplarım.

 

Linkedin : https://www.linkedin.com/in/bayram-alkaya/

Mail: alkaya.byrm@gmail.com

 

Bayram ALKAYA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir