Ahmet Şener Gayrimenkul Sektöründeki kariyer olanaklarını anlatıyor…

 

Mesleğinizin Tanımı- Görev Yapılacak Sektör Ve Pozisyonlar İle İlgili Genel Bilgi

Yaklaşık 1.5 senelik bir süreden beri Era Gayrimenkul Artika’nın Broker/Manager’ı olarak çalışmaktayım. Mesleğimin temellerini aynı ofise bağlı bir gayrimenkul danışmanlığı pozisyonunda çalışırken aldım.

Bu meslek dalını anlayabilmek için öncelikle son 10 senedir Türkiye’de sayısı gittikçe artan markalı gayrimenkul ofislerinden bahsetmek gerekir. Markası altından çalıştığımız Era Gayrimenkul Türkiye ABD menşeili dünyada 2500’den fazla ofisi olan ve 30.000’in üzerinde insanın çalıştığı bir iş ağına mensuptur. Bu ağların dünyada tutunarak ciddi ofis sayılarına ulaşması gayrimenkul pazarlaması iş alanının kurumsallaşma ihtiyacından gerçekleşmiştir.

Hiyerarşik bir düzenin olmadığı ve bağlı çalışanların kendi günlük programlarını ve önceliklerini belirledikleri bu sistemde ana hatları ile pozisyonlar sırası ile Broker- Ofis sahibi, Broker/Manager – Ofis Yöneticisi ve Gayrimenkul Danışmanları olarak listelenebilir. Era Gayrimenkul Artika’nın genişletilmiş arka ofis kapabiliteleri sayesinde ofiste Eğitim Koordinatorü, Pazarlama uzmanı gibi ek pozisyonlar da oluşturulmuştur.

Kariyer Basamakları

Gayrimenkul Danışmanlığı en temel anlamı ile kendi işini kurarak finansal özgürlüğünü sağlamak isteyen insanlar için bir ara model oluşturmaktadır.

Bir ofise bağlı olarak çalışmaları sayesinde çalışanlar sektörel koçluk, ekip sinerjisi, muhasebesel ve hukuki destek alanlarından yoksun kalmamaktadır ancak maaşlı bir işin genel baskılarına da maruz kalmamaktadırlar.

Gayrimenkul danışmanlığının en büyük kariyer basamağı bir çalışanın maaşlı hayattan bağımsızlığını ilan ederek sektöre geçişidir ve bu geçiş sırasında kendi gayrimenkul ofisini açmak yerine hazır bir ofiste işe başlayarak sayısız masrafın (Ofis kirası, muhasebe masrafı, asistan maaşı, emlak portalları üyeliği senede toplamda 70.000 TL bandını zorlamaktadır.) riskini almaması da markalı bir gayrimenkul ofisinin en büyük cezbedici faktörüdür. Bu en büyük kariyer basamağı atlandıktan sonra yapılan sıçramalar pozisyon olarak değil danışmanın kendisine oluşturduğu gelir olarak değerlendirilmektedir. Doğal olarak ayda 15.000 TL ciro oluşturan bir danışman ile ayda 150.000 TL’lik bir ciro oluşturan danışmanların arasında bir kaç kariyer basamağı farkı vardır. Her ne kadar mesleğin başında kariyer basamağı olarak “bir gün kendi ofisimin sahibi olurum” yaklaşımı danışmanlarda ağır bassa da yüksek gelir sahibi danışmanlar bir ofis sahibi olmanın gündelik koşturmacalarından uzak durarak iyi oldukları alanda çalışmayı tercih etmektedirler.

Meslekte 1 İş Günü Genel Olarak Nasıl Geçer?

Markalı ofislere bağlı çalışmanın yaşadığı en büyük avantajlardan biri günlerini kendilerinin planlamalarıdır. Kurumsal hayatta çalışanların sıklıkla yüzleşmek zorunda olduğu hafta içi problemlerinin (çocuklarının okuldaki gösterilerini izleyememek, aile yakınlarının doktor ziyaretlerinde yanında olamamak vs.) hiçbiri bu tip ofislerde çalışanları ilgilendirmemektedir. Ancak ofise bağlı çalışan gayrimenkul danışmanları haftalık-aylık-yıllık planlarını her periyoduk başında broker’ları ile kararlaştırmaktadır. Ofise geliş saatleri kendi takdirlerinde olan gayrimenkul danışmanları genellikle iş günlerini şu iş akışı içerisinde değerlendirmektedir:

* 09:00-10:00 E-mail Cevaplama, Mülk Sunum Dosyası Hazırlama, Mevcut Portföylerin Raporlarının mal sahiplerine iletilmesi gibi ofis içi işler.

* 10:00-11:30 Yeni portföy oluşturmak için telefon görüşmelerinin yapılması, eski müşterilere yönelik iletişim çalışmalarının yapılması

*  11:30-12:30 Uzmanlık alanında esnaf ziyaretleri ve iletişim materyalinin dağıtılması

  • 12:30-13:30 Öğlen yemeği (tercihen bir iş ortağı veya müşteri ile)
  • 13:30-15:30 Mevcut portföylere dair yer göstermeler için ayrılan zaman.
  • 15:30-18:30 Yeni temsil yetkisi alınmak istenen mülklere dair görüşmelerin ve ziyaretlerin yapılması + bölgede diğer iş ortaklarının temsil yetkisini aldığı mülklerin ziyareti.
Mesleğin Kolay/Zor Yönleri

Mesleğin zor yönleri aslında pozitif taraflarının oluşturduğu tehditlerdir. Örneğin ofise geliş gidiş saatinin belli olmaması bir çok çalışanda aciliyet hissini azaltmaktadır ve gün içerisinde zaman kaybına sebep olmaktadır. Uzun öğlen yemekleri, bitmek bilmeyen sabah kahvaltıları hem sabit bir gelire sahip olmayan gayrimenkul danışmanlarının bütçesini sarsmakta hem de etkin ve sistematik bir şekilde işlerini yapmalarına engel olmaktadır. Bu özgürlük-çalışma dengesini iyi kuran danışmanlar elbette hem ciddi gelir sahibi olmakta hem de genel olarak hayatlarından memnun hale gelmektedirler.

Mesleğin sıklıkla insanları korkutan kısmı sabit bir gelirin olmamasıdır. Yıllarca maaşın onları belirli bir gelir grubuna hapseden konforuna alışmış adaylar için bu büyük bir risk olarak öne çıkmaktadır. Markalı bir ofiste çalışmanın en büyük avantajı ise bir gayrimenkul danışmanı için kazanca giden know-how’ın danışmanlara bire bir koçluk ve düzenli eğitimler ile aktarılmasıdır. Kısaca tipik zorluk-kolaylık gruplaması mesleğin grift gelişim yapısı sebebi ile bu iş alanına uygulanamamaktadır.

Meslekte Uzman Olacak Kişide Olması Gereken Kişisel Özellikler

Konu gayrimenkul danışmanlığı olunca bir konuyu kesinlikle atlamamamız gerekiyor. Halk arasında genellikle “senin ağzın iyi laf yapıyor sen gayrimenkul danışmanı olsana” şeklinde kemikleşmiş bir yönlendirme sadece başarısız danışmanlar üretecek bir yönlendirmedir. İşimizin en kritik yanı karşımızda olan alıcı veya satıcı adaylarını iyi dinleyebilmektedir. Her danışmana söylediğimiz %80 dinle %20 konuş prensibinin işlerliği binlerce portföy görüşmesinde kanıtlanmıştır. Başarılı bir danışman ile sektörde yer edinemeyen bir danışman arasındaki fark tamamiyle kişisel özellikler sebebi ile oluşmaktadır. Hali hazırda işlerliği kanıtlanmış bir sistemin içine giren danışmanlar bu sisteme uyum sağlamaları ve zamanla sistemi kendilerine uygun şekilde şekillendirmeleri ile ünlülerdir. Sektörün “olmazsa olmaz” özelliklerinin olmaması her danışmanın aslında tamamiyle özgür ve bağımsız bir yapıda çalışabilmeleridir. Buna rağmen sektörün en başarılılarına şöyle bir baktığımızda bir takım ortak noktalar görülebilmektedir:

  • Kendini motive edebilmek ve umutsuzluk sarmalına düşmemek.
  • Karşısındakini iyi dinleyebilmek ve genel olarak iyi bir dinleyici olmak.
  • Kendi kendine iş üretebilmek ve bunları  planlayabilmek
  • Sistematik olmak ve dış koşullardan etkilenmeksizin metodunu uygulamak.
  • Sürekli kendini geliştirme açlığına sahip olmak.
  • Farklı insan çeşitlerine adapte olabilmek ve iletişim kurabilmek.
  • Karşısındaki insanlar tarafından güvene layik bulunabilmek.
Meslekte Uzman Olacak Kişide Olması Gereken Teknik Özellikler

Markalı bir ofiste gayrimenkul danışmanı olarak çalışmanın en avantajlı yönlerinden biri de mesleğin icra edilmesi için gerekli bütün teknik bilgilerin merkez ofis ve bağlı çalışılan ofis tarafından danışman adaylarına aktarılmasıdır.

1 haftalık bir giriş eğitiminden sonra 3 ayda bir desteklenen temel gayrimenkul satış ve pazarlama eğitimi yanında gayrimenkul değerleme, dijital gayrimenkul pazarlama, ticari gayrimenkul, lüks konut gibi spesifik alanların da eğitimleri periyodik olarak danışmanlara aktarılmaktadır. Bu durum danışmanların geçmiş kariyerlerinden getirdikleri teknik bilgilerin gereksiz olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır.

Örneğin bir endüstri mühendisi büyük fabrikaların yetkilerinin alınıp pazarlanması alanında fark oluşturabilirken sigortacılar geçmiş kariyerlerinden gelen veritabanlarına erişerek sektöre hazır bir müşteri portföyü ile giriş yapabilirler. Danışmanlar genellikle geçmiş kariyerlerinden gelen teknik bilgilerini sektöre adapte edebilmenin bir yolunu bulabilmektedirler.

Yıllık Kazanç Ve Ek İmkânlar

Yukarıda bahsettiğim gibi sektörün temel gelir mantığı sabit bir maaş anlayışına dayalı olmadığı için bu soru farklı bir şekilde cevaplandırılmalı. Era Gayrimenkul Artika’nın “22 adımda gayrimenkul danışmanları için başarı” programını her gün, her hafta ve her ay uygulayan danışmanlar için 3 ay içerisinde aylık 15.000 TL’ye erişimi %99 ihtimal olarak görüyoruz. Ancak işin önemli kısmı bu 22 adımın tamamını büyük bir disiplin ve inanşla uygulanması. 22 yerine 21 adımı uygulayanların başarı şansı %90’a düşerken 22de 20 başarı sağlanırsa bu ihtimal %60’ların altına düşebiliyor. Kısaca yıllık kazancınızı kendi motivasyon, disiplin ve isteğiniz belirleyecek diyebiliriz.

Kendi Kariyer Hikayeniz

Koç Özel Lisesi ve Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde geçen eğitim hayatımdan sonra Kosgeb yeni girişim desteği ile ilk şirketimi kurdum ve projeyi başarıya ulaştırdım.

Bu girişimin başarısının tadını aldıktan sonra hayatım boyunca kendi işimde çalıştım. Ataşehir’de bir plaza inşaatını tamamladıktan sonra dijital pazarlama alanında dünyanın önde gelen firmalarına ve devletlerine hizmet verdim.

İnşaat ve pazarlama sektörlerinin kesişiminde geçmiş kariyerimde edindiğim bilgilerin bana en fazla geliri getireceğine karar verdikten sonra Era Gayrimenkul Artika’da gayrimenkul danışmanı olarak çalışmaya başladım. Mevcut pozisyonumda artık bağımlısı olduğum gayrimenkul danışmanlığı görevine devam ederken aynı zamanda Broker/Manager iş tanımı altında ofisin pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinden ekibin genişletilmesine yeni gelen danışmanların eğitiminden eski danışmanlarının verimliliğinin arttırılmasına bazı kritik görevleri de keyifle yerine getirmekteyim.

Ahmet Şener

BROKER/MANAGER

ERA ARTİKA GAYRİMENKUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir