Alper Kuray bankacılıkta hazine bölümünü anlatıyor…

Mesleğinizin tanımı- görev yapılacak sektör ve pozisyonlar ile ilgili genel bilgi

Ben yabancı bir bankanın hazine bölümünde yöneticiyim. Mesleğimin ana çatısı bankacılık. Evet, kulağa klasik bankacılık gibi geliyor ancak benim çalıştığım bölümün konusal bağlantıları hem geniş (uluslararası diyebiliriz bu genişliği) hem de çok keyifli.

Az önce belirttiğim gibi bir bankada hazine bölümündeyim. Ve bu bölümün kontrol tarafındayım. Ekibim ile birlikte, bankanın hazine bölümünün yaptığı işlemleri; hem banka içi hem de banka dışı mevzuat, piyasa değerleri açısından değerlendirerek kontroller yapıyoruz. Bankacılık bilindiği üzere ülke ekonomisinin finansman akışını sağlayan, bireylerin ve kurumların yatırım amaçlarına hizmet eden kurumlardır. Bu anlamda ülke ekonomisinin en önemli aktörü diyebiliriz bankacılık için. Bu önemli aktörün rollerinden birisi olan yatırım hizmetlerinin, yoğunlukla yapıldığı birim ise hazinedir. Bu birimin temel görevleri ise müşterilerin yatırım taleplerinin fiyatlanması, müşterilerin yatırdığı mevduat ve kullandırılan krediler ana hatlarındaki nakit akışın yönetilmesidir. Detayını belirttiğim bu hizmet için banka gerek yurt içi gerekse de yurt dışı piyasalardan döviz, hazine bonosu, devlet tahvili, Eurobond gibi ürünleri kullanarak işlemler yapar. İşte tam da bu noktada benim başında bulunduğum ekip; bu işlemlerin bankanın iç mevzuatına, dış mevzuata (SPK, TCMB, BDDK gibi kamu otoritelerinin yayınladığı mevzuatlar) uyumluluğuna bakar. Yine bu yapılan işlemlerde uygulanan fiyat/faiz oranı gibi değerlerin o an piyasada geçen fiyatlara göre yakınlık/uzaklık analizi yapar.

Kariyer basamakları

Bankacılık sektöründe 3 temel işe giriş senaryosu vardır. Birincisi müfettişlik sınavları, diğeri uzman yardımcılığı sınavı ve son olarak da normal memur alım sınav süreci. Bu 3 süreçten yükselme ve mesleği öğrenme adına en uygun adım müfettişlik sınavıdır. Ancak diğerleri de sevdiğiniz bölüme direkt başlamanızı sağlayabilir. Bankacılık kariyer anlamında en kurumsal yerlerden biridir. Tüm süreçler yazılı kurallar bütünü içerisinde yapılmaktadır. Ve bütün bunlar için performans en önemli kriterdir. Unvan basamakları bankadan bankaya değişlik gösterebileceği gibi ana katmanlar; uzman/asistan gibi temelden başlayarak genel müdür/genel müdür yardımcılığına kadar uzanan unvan skalasıdır.

Meslekte 1 iş günü nasıl geçer?

Az önce söylediğim gibi bizim konumuz yurt içi ve yurt dışı piyasalar ile çok bağlantılıdır. Dolayısıyla gündem yoğun ise buna bağlı olarak bizim işlemlerimiz de artabilmektedir. Bu yoğun gündem ne olabilir denilirse: Siyasi bir liderin konuşması ya da ekonomik önemli aktörlerden birisinin (TCMB Başkanı gibi) konuşması gibi durumlardır. Böyle zamanlarda piyasa hareketliliği oluşabilir. Bundan dolayı müşteri talepleri ve işlemler de artar. İşte bu piyasa şartları içerisinde benim bölümüm yapılan işlemleri kontrol etmek için günlük olarak tüm işlemleri sabah sistemden alır. Bunları kontrol edilmek amacıyla ağırlıklı olarak excel ve de diğer yazılımlara aktararak kontrolleri yapar. Tabi bunlar yapılırken gün içerisinde piyasa raporları, mevzuat okumaları da yapılmaktadır.

Mesleğin kolay/zor yönleri

Mesleğin kolay yönü, zor yönlerini aştıktan sonraki süreçtir. Günün yoğun geçmesi ve gündemi sürekli takip etmek ilk başta mesleğe yeni başlayan kişiler için zor gelebilir. Ancak yapılan işin sonucunu gördükten ve amacını bildikten sonra bu zorluklar çalışana keyif verir. Özellikle rakamlar ile uğraşmaktan, bunları yorumlamaktan keyif alan bir kişiyseniz gün içerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız durumlar da olur.

Meslekte uzman olacak kişide olması gereken kişisel özellikler

2 temel özellik çok önemli. Birincisi denetlediğiniz konuda şüpheci olmak. Çıkan sonuçlardan ilk planda tatmin olmamak ve onun da çapraz kontrolünü sağlamak. Diğer önemli özellik ise araştırmayı ve çok yönlü bakış açısına sahip olmak. Ki aslında bu özellik ilk bahsettiğim özelliği destekleyen bir durum.

Meslekte uzman olacak kişide olması gereken teknik özellikler

Yine klasik özellikler gibi gelecek okuyan için ancak gerçekten bunlar olmazsa olmaz özellikler ve gerekliliklerdir. Bilgisayar kullanmayı bilmek, hatta excel kullanmayı iyi bilmek önemli bir özellik. Ayrıca yurt dışı piyasalar ile bağlantılı işlemler yoğun olduğu için İngilizceyi iyi derecede bilmek de gerekli. Bunların yanında işlemlere dair genel işleyişi ve yasal mevzuatı oluşturan SPK, BDDK, TCMB düzenlemelerini sürekli takip edip bilmek de yararlı olur. Bütün bunların yanında yukarıda bahsettiğim gibi şüpheci ve araştırmacı yaklaşım her zaman olması gereken özellikler.

Yıllık kazanç ve ek imkânlar

Bunlar çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak hazine bölümleri bankalarda iyi imkânlara sahip bölümlerdendir.

Alper Kuray’ ın Kariyer Hikayesi

Ben bankacılığa; müfettişlik sınavını kazanarak müfettiş yardımcısı olarak başladım. Yaklaşık 5.5 yıl kadar süren müfettişlik tecrübesi ile çalıştığım bankanın şubelerini denetledim. Bu sayede de Türkiye’nin birçok güzel şehrini görme fırsatı yakaladım J Ve burada yeterlilik sınavlarını kazanarak müfettiş yardımcılığından müfettişliğe yükseldim. 5.5 yıl kadar sonra müfettişlik kariyerimi sonlandırıp sabit bir bölüme geçmek adına iç kontrol bölümüne geçtim. Ve burada bankanın hazine bölümünü denetlemeye başladım. Yetkili olarak başladığım buradaki kariyerimi; yönetmenlik sonrasında bölüm yöneticisi olarak devam ettirmekteyim.

Uzman notları

Yaptığınız işte her ne sektörde ve de her ne konumda olursanız olun yapacağınız işi severek yapın, yaptığınız işten keyif alın. Bu hem yapılan işin kalitesini artırır hem de sizin için iş hayatı daha eğlenceli geçer diye düşünüyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir