Murat Ulusoy ”Görsel Düzenleme Uzmanlığı” mesleğini anlatıyor…

Mesleğin Tanımı- Görev Yapılacak Sektör Ve Pozisyonlar İle İlgili Genel Bilgi

“Visual Merchandising” yani “Görsel Düzenleme”, Mağazanın sessiz satışını yapan en iyi satış danışmanıdır.

Mağazalar veya perakende sektörü içerisinde yer alan firma müşterilerinin ilgisini çekmek ve ürünlerine yönelmesini sağlamak için temel öğelerin tasarımlarının geliştirilmesini, tedarik edilmesini ve ayrıca vitrin tasarımı uygulamasını sağlamak amacıyla bu işi yerine getiren kişilere “Görsel düzenleme uzmanı” denir.

Bu uzmanların başlıca görevleri aşağıdaki maddelerde yer almaktadır.

 • Sezon “ İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış” sezonları, Yılbaşı, Sevgililer günü, İndirim vb. tüm vitrin tasarımlarının planlanması, uygulaması ve takibi ile süreç işleyişini sağlamak.
 • Görsel sunum ekibi kişisel gelişimi, performans değerlendirme süreçlerini, uygulama kontrolleri yapmak.
 • Rutinde haftalık olarak “Mağaza kitabı” ile mağazalara ulaşım sağlamak ve görsel düzenlemelerin uygunluğunu kontrol etmek.
 • Mağaza içerisinde bulunan satış alanlarının görsel düzenlemeleri, planlanması ve uygulamalarının ilham verici hale getirilmesini sağlamak.
 • Yapılan tüm çalışmalar da mağaza düzenini sağlamak ve mağaza personellerini doğru yönlendirmek için gerekli alanlarda eğitimler ile çalışanları geliştirmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak.

KARİYER BASAMAKLARI

Görsel Düzenleme uzmanlığı mağazacılıkta özellikle iç mimari ve tasarımın öneminin anlaşılması ile birlikte kariyer olarak ele alınmaya başlandı. Mağaza imajı ve düzeninin müşterilerin marka algısına büyük bir etkisi olduğu gözlendiğinde bu alanda eğitimler ve uzman arayışları da artmaya başladı. Bilirkişilerin azlığından dolayı, görsel düzenleme mağaza içinde çalışan tecrübeli kişiler tarafından yapılmaktaydı. İhtiyaçların artması üzerine üniversitelerin güzel sanatlar, moda tasarım ve çeşitli bölümleri açıldı. Böylelikle moda ’ya ilgi duyan ve tecrübe sahibi olmak isteyen kişiler bu bölümleri bitirerek mesleğe adım atmaktadırlar ve aşağıda belirttiğim kariyer olanaklarına sahip olmaktadırlar.

 1. Görsel düzenleme asistanı.
 2. Görsel düzenleme uzmanı.
 3. Görsel düzenleme sorumlusu
 4. Bölge görsel düzenleme uzmanı.
 5. Görsel düzenleme müdürü.
 6. Görsel düzenleme ülke müdürü.

GÖRSEL DÜZENLEME UZMANIN BİR GÜNÜ

Görsel düzenleme uzmanı sabah açılış saati ile mağaza girişinden itibaren checklist yapmaya başlar. Önceliği, mağazaya müşteri girişi olmadan vitrinlerde ki eksiklerin tamamlanmasıdır. Fiyatlık, manken kombinlerinin düzeni, ürünlerin temizliği, ışıklandırma ve indirimli ürün kontrollerinin ardından gerekli düzenlemeleri yapar.

Mağaza içerisinde de ayrı bir checklist uygulanır ve mağaza girişinden itibaren yürüyüş yolları, grafikler, ışıklandırmalar, yer ve duvar stantlarının kontrollerini sağlanır.

Günlük rutin kısa bir toplantıdan sonra iş dağılımı ve düzenlenecek alan hakkında, yeni mağaza kitapçığı ile ürün kontrolleri sağlanır ve ardından alanda m2’ye göre iş dağılımı yapılır.

Gün sonun da yapılan tüm işlerin kısa bir toplantı ile ekip lideri tarafından değerlendirmesinin ardından kontroller sağlanıp bir sonra ki günün çalışma planı belirlenir.

MESLEĞİN ZOR YÖNLERİ

 • Çalışma saatlerinin gece veya geç saatler olabilmesi kişiler için zorlayıcı faktörler arasında.
 • Büyük ölçekli kampanya ve promosyonların planlama ve uygulamasının doğru ve zamanında yapılamama riski
 • Sipariş verilen ekipman ve görsel malzemelerin korunmasını ve temizliğini sağlamak

MESLEKTE UZMAN OLACAK KİŞİDE OLMASI GEREKEN KİŞİSEL ÖZELLİKLER

Görsel düzenlenme uzmanında aşağıda yer alan kişisel özelliklerinin olması gerekmektedir.

 • Renk, denge ve uyum kavramlarını anlamalı.
 • Zihinsel bir yaratıcılığa sahip olmalı.
 • Moda algısı gelişmiş ve Moda’yı takip ediyor olmalı.
 • Bütçe, proje ve zaman yönetimi yapabilmeli.
 • Öğrenmeye açık ve iyi bir dinleyici olmak.
 • Hızlı düşünmek ve fikirlere açık olmak.
 • En önemli olan ise zamanı etkili bir biçimde kullanmak.
 • Elindeki malzemelerle birçok farklı sunum yaratacak beceri, hayal gücüne ve el becerilerine de sahip olmalıdır.

MESLEKTE UZMAN OLACAK KİŞİDE OLMASI GEREKEN TEKNİK ÖZELLİKLER

Görsel düzenlenme uzmanında aşağıda yer alan teknik özelliklerinin olması gerekmektedir.

 • En az bir Photoshop programı bilmek.
 • Microsoft Office programlarını aktif olarak kullanabilmek

YILLIK KAZANÇ VE EK İMKÂNLAR

Görsel düzenleme uzmanı yıllık ortalama kazanç  30.000 TL brüt işe başlamakta, görevin yetkinliği arttıkça 40.000 TL brüt ve üzerinde olabilmektedir. Ek imkânlar ise şirketin sunduğu imkanlara göre yıllık giyim yardımı ve markanın personel indirimleri şeklinde olmaktadır.

Murat ULUSOY’UN KARİYER HİKÂYESİ

2008-2009 Yılları arasında Yalova deniz ve liman işletmede okurken dönemsel olarak ilk iş deneyimim yaz ayında COLLEZONE markası ile başladı. Perakende sektörü ile tanışmamda bu şekilde oldu. Görsel bir yanım her daim olduğu için ve iyi giyinmeyi seven biri olarak mağazacılık benim kariyer hayatım da büyük bir yere sahip oldu. 2009 yılında okulu bırakıp DEBENHAMS markasın da çalışmaya başladım. O dönem mottom, kısa vadede, takım arkadaşlarım ile birlikte daha iyi ve yenilikçi adımlar atarak markayı ön plana çıkarma üzerine çalışmalardı ve başarılıda oldu. Kendimi kısa vadede geliştirerek görsel ekipte asistan olarak çalışmaya başladım. Bu çalışmamın karşılığını ikinci yılın sonunda daha fazla sorumluluk alarak devam ettirdim. 2014 yılında askerlik görevim için markadan ayrıldım, ama benim için bir markadan çok okuldan ayrıldığımı söyleyebilirim. 2016 yılında MADAME COCO markası ile bölge görsel düzenleme uzmanı olarak çalışmaya başladım ve bildiklerim üzerine bir şeyler katmaya, öğrenmeye devam ettim. Bildiklerimi aktardım ve aynı yıl ayrıldım. Şuan da fuar ve vitrin üzerine çalışmalar yapmaktayım, hobim olan fotoğrafçılıkta mesleğimin bir parçası oldu, 2016 yılından beri kendi işimi yapmaktayım.

UZMAN NOTLARI

Görsel düzenleme alanında yeni başlayacak olan ya da bu konuda ilerlemek isteyen herkese tavsiyem sabırlı olun ve işinizi sevin. Üniversite okuyan arkadaşlarım okulda öğrendiğiniz her şeyi iş hayatına atılır atılmaz denemek için acele etmeyin, her markanın kendine göre kuralları, birikimi ve sistemi vardır. Son olarak en az bir yabancı dil ve bir photoshop programı öğrenin. Bunlar sizi bu işte mutlaka sizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

“GÖRSEL İÇİNDE BİRÇOK KONU VE AMAÇ İÇERİR, BUNLARDAN BİRİNİ SEVEREK YAPIN YENİ KAPILARIN SİZE AÇILACAĞINI UNUTMAYIN.”