Cv’ mi değerlendirip bana geri bildirimde bulunabilir misiniz? Mesajı atan yeni mezun arkadaşların çoğunda gözlemlediğim bir durum var. Staj yapmış çok güzel. Ama hangi departmanda yapmış, neleri gözlemlemiş, iş tanımı neymiş hiç bir bilgi yok. Staj süresince sadece fotokopi bile çekmiş olsanız mutlaka bir şeyleri gözlemleme şansınız olmuştur. Çoğunuz staj da hiçbir şey öğrenemedim, basit ofis işlerini yaptırdılar ve kendimi geliştirmem için hiç fırsat tanımadılar diye yakınıyorsunuz biliyorum. Haklı da olabilirsiniz. Ancak sorumluluk verilmez söke söke alınır.  Oturup bana iş versinler diye beklemeyecek ve almak için kendiniz uğraş vereceksiniz. Deneyimsiz iş aramak zor… Lakin hiç deneyimsiz olmaktansa ucundan azıcıkta olsa deneyim deneyimdir. Ne öğrenirseniz yanınıza kar kalır.

Asla naylon staj yapmayın.

Zorunlu veya gönüllü stajlarınızı mutlaka verimli geçirin. Mezun olmadan ne öğrenirseniz ne kadar gözlem yaparsanız o kadar iyi sizin için. Yaptığınız stajların mezun olduktan sonra çalışacağınız alan ile ilişkili olmasına dikkat edin. Stajı bir zorunluluk olarak değil, gözlem yapma ve az da olsa deneyim kazanacağız bir fırsat olarak görün. Sadece zorunlu staj değil gönüllü olarak da staj yapmaya çalışın.

Mezun olduktan sonra staj yaptığınız yerde işe alınmak, cv’ nizin daha dolu olmasını sağlamak ve gerçek anlamda staj sonunda bir şeyler öğrenmiş olarak ayrılmak için aşağıdaki konulara mutlaka dikkat edin.

  • İlgili olun ve mutlaka soru sorun. (Abartmadan)
  • Her saatin hatta dakikanın kıymetini bilin boşa geçmesine izin vermeyin.
  • Tüm anlatılanları not alın.
  • Vermeseler dahi iş isteyin. ( Minik işler tabii )
  • Referans olarak vermek istediğinizde sizi hatırlamaları için ilişkilerinizi iyi yönetin ve akılda kalmaya çalışın.
  • Proaktif olun, sorun sorgulayın tüm antenleriniz açık olsun.

Şansınız bol olsun.

Sevgiler